“Solecki teoriája szerint egyes egyedek a barlang rájuk zuhanó törmelékei miatt vesztették életüket, egyes egyedek esetében pedig formális temetkezési rítusokat lehet felfedezni” – írták a kutatók a most felfedezett csontvázzal kapcsolatos tanulmányukban.
A Solecki ásatásait követő években a helyi kecskepásztorok menedékként használták a barlangot. A régészek az Iszlám Állam elkövetett terrorcselekmények miatt csak 2015-ben tértek vissza a barlanghoz. Visszatérésük után nem számítottak arra, hogy egy újabb neandervölgyi csontvázra bukkannak.
A felfedezett egyed a kutatók szerint középkorú lehetett. Csontváza jelenleg az angliai Cambridge-ben van, ahol a DNS-vizsgálatot végeznek rajta. Fogainak vizsgálatából a kutatók azt szeretnék kideríteni, hogy mivel táplálkozott, reményeik szerint azt is megtudják, hogy hol töltötte fiatalkorát.
A kutatók a megtalált neandervölgyi csontváz alatt más egyedtől származó fogsorra, és további más egyedek maradványaira is rábukkantak. Ez felveti a kérdést, hogy vajon temetkezési helynek használták-e a barlangot a neandervölgyiek. Ráadásul a csontvázak egy kiásott árokban feküdtek, ami a kutatók szerint egyértelmű bizonyítéka annak, hogy eltemették őket.